back to top

5 roditeljskih pogrešaka zbog kojih ih djeca ignorišu

Svi su se roditelji našli barem nekada u situaciji da ih dijete ignoriše i nije nimalo lijep osjećaj. Međutim da li se nekada zapitate možda vi griješite ili radite nešto pogrešno.

Danas donosimo 5 roditeljskih pogrešaka zbog kojih ih djeca ignorišu. Bilo da dijete na vaše naredbe odgovara „za minutu“ ili ih potpuno ignoriše, to kod roditelja može pobuditi frustraciju. Roditelji potom reagiraju na način ili da sami obave to što su tražili od djeteta ili počnu vikati i prijetiti u želji da postignu poslušnost.

Ove pogreške mogu umanjiti uspješnost vaših zahtjev ai potaknuti dječje ignorisanje i prkos.

Previše naređujete

Ako djetetu stalno prigovarate od toga da „pospremi igračke“ do „prestani udarati vilicom po stolu dok jedeš“, lako je moguće da će vašem djetetu naprosto dosaditi sva ta sila naredbi. Imate li nemirno dijete, naravno da njegovo ponašanje iziskuje više upozorenja, ali bilo bi dobro da ih mudro filtrirate.

5 roditeljskih pogrešaka zbog kojih ih djeca ignorišu

Dajete slabe upute

Pažljivo birajte riječi kojima izdajete naredbe jer su one izrazito važne. Kažete li djetetu „hoćeš li molim te oprati sada zube“, njemu daju naslutiti da je zadatak opcionalan i da ga u stvari ne mora obavezno izvršiti te naravno, neće. Dakle, puno je bolje reći: „Želim da sada opereš zube“.  Upute morate davati s dozom autoriteta.

Ponavljate svoje upute

Ako stalno prigovarate i prigovarate, naučit ćete djecu da uopće ne slušaju ono što ste prvi put rekli jer znaju da će doći „još toga“, pa vas možda požele čuti nakon vašeg osmog pokušaja, kada ste već na rubu sa živcima.

5 roditeljskih pogrešaka zbog kojih ih djeca ignorišu

Umjesto da kažete: „već sam ti pet puta rekla da odeš pospremiti igračke“, izdajte naredbu samo jednom, nakon čega slijedi upozorenje. Cilj je naredbu u njezinom prvom zadavanju dovesti do kraja jer vas djeca u protivnom neće doživljavati ozbiljno.

Niste dosljedni u posljedicama

Ako nešto kažete djeci, a ona vas ne poslušaju te nakon toga ne slijedi ništa, djeci šaljete poruku da ne mislite ozbiljno i da vas ne moraju slušati. Zato, ako ne mislite imati neke sankcije pri ruci, ne naređujte, a posebno ne prijetite jer će vas to koštati i zadnje trunke autoriteta. Potrudite se također da posljedice budu motivirajuće za dijete – raniji odlazak u krevet, odlazak u krevet bez priče ili cijeli dan bez TV-a i primijetit ćete razliku u ponašanju.

Ne nudite pozitivno ohrabrenje

Pozitivan odgoj izrazito je bitan, jer ako samo prigovarate i primjećujete isključivo negativno ponašanje, vaše dijete gubi motivaciju da se ponaša dobro jer tako ne može privući vašu pažnju. Pohvalite djecu kada ugase TV onog trenutka kada ste to od njih zatražili ili ako su došli na večeru prvi puta kada ste ih pozvali. Naravno, nemojte pretjerivati i pohvaliti svaki njihov zalogaj i gutljaj, jer se onda gubi smisao svega.

Telemach BiH svoj deseti rođendan proslavlja i u Sanskom Mostu

Donacija kompanije Telemach za kreativnije i produktivnije svakodnevnice mališana sa poteškoćama u razvoju Radost je da se dijeli, a trenuci da se učine posebnim. Upravo...

Saopćenje Telemach/ Ombudsman Marić da prestane sa diskriminacijom kompanije Telemach BH

Senzacionalistička obraćanja Ombudsmana za zaštitu potrošača Saše Marića povodom isteka ugovora Telemach BH sa Telekomom Srbija o emitovanju kanala Arena Sport, kao i preporuke...

Telemach BH omogućio besplatne pozive prema Covid call centru svim građanima

Kompanija Telemach BH danas je objavila da je svim  svojim korisnicima u Bosni i Hercegovini omogućila besplatne pozive prema Covid call centru. Poziv ka Covid...

Telemach BH se obratio Odjelu za ratne zločine BiH i Kantonalnom tužilaštvu i suspendovao zaposlenog sa video snimka

Kompanija Telemach BH po prepoznavanju jednog od svojih zaposlenih na ratnom snimku koji se pojavio na društvenim mrežama i koji je uznemirio javnost, hitno...