Novi roditelji odnosno parovi koji imaju svoje prvo dijete uvijek imaju puno pitanja i dilema kada je u pitanju zdravlje samog djeteta. Naravno ovo je normalna reakcija jer svaki roditelj za svoje dijete želi najbolje u svakom smislu pa tako i kada je riječ o zdravlju.
Zašto se dijete znoji dok spava veoma je često pitanje među parovima koji imaju svoje prvo dijete i ono je tema ovog teksta. U cilju da odgovorimo na što više pitanja narednih par dana donosit ćemo vam tekstove koji će se fokusirati na zdravlje djeteta, a sve u nadi da vas smirimo i da vam objasnimo sve vaše nedoumice.
Znoj kod djece
Znoj se izlučuje u tijelu zbog rada autonomnog živčanog sistema. Svi znamo da se preko znoja iz tijela uklanjaju slane tekućine, međutim pored toga pomoću lučenja znoja tijelo reguliše cirkulaciju krvi, disanje, probavu hrane i tjelesnu temperaturu.
Obično se žlijezde koje su odgovorne za znojenje počinju formirati i funkcionisati tek s 3 – 4 godine. Njihovo konačno formiranje se obično dogodi kada dijete napuni 5 godina, međutim u pojedinim slučajevima i nešto prije 3 godine ove žlijezde se mogu formirati i početi ispuštati znoj. Naravno ovo nije ništa alarmantno i sve zavisi od djeteta do djeteta.
Kod male djece proces znojenja je često proces koji se tek razvija i samim tim dijete se ne znoji puno. Roditelji postanu zabrinuti kada ovaj znoj bude dosta veći odnosno on se vrlo intenzivno oslobodi u vremenu dok dijete spava.
Najčešći razlozi zašto se dijete znoji
Postoji mnogo razloga zašto se vaše dijete znoji dok spava, a evo nekih koji su najčešći:
• Sintetička ili pretopla pidžama,
• Nasljednost, ako se jedna od roditelja pretjerano znoji postoji mogućnost da dijete to naslijedi,
• Mala količina vitamina D u tijelu,
• Virusna infekcija,
• Pojedinačna značajka malog tijela,
• Povećana temperatura zraka u sobi, beba je samo vruća odnosno ne prija joj temperatura.
Kao što smo spomenuli postoji još razloga kao što su virusna infekcija ili možda tijelo na taj način govori da nešto nije uredu, ali su generalno ovo najčešći razlozi.
Kao što možete vidjeti dosta ovih razloga se može spriječiti u startu kao što je provjeravanje sobne temperature da djetetu nije vruće dok spava ili promjena pidžame u nešto laganije i udobnije za dijete.
Nema potrebe za brigom
Kroz cijeli tekst smo vam objasnili šta je znojenje i zašto se djeca znoje generalno, a pogotovo zašto se znoje dok spavaju. Na ovaj način smo vas pokušali umiriti da se ne brinete i da shvatite da nema potrebe za brigom.
Znojenje dok dijete spava je sasvim normalna pojava koja se može registrovati kod djece i ona prođe vremenom. Ako ste ipak dodatno zabrinuti ili ako recimo znojenje nakon određenog perioda ne prestane bilo bi najbolje da se posavjetujete s doktorom koji će ispitati stanje vašeg djeteta.
Doktori će najčešće provjeriti nivo šećera u krvi, te hormone štitnjače kako bi donijeli odluku da li je vaše dijete zdravo ili možda ima problem koji treba riješiti.
Djeca koja se često znoje dok spavaju također imaju i lagan mjehur odnosno mokre dok spavaju. Kako bi se riješili potrebe da svako jutro mijenjate posteljinu savjetujemo vam da minimalno sat vremena prije spavanja ne dajete vašem djetetu nikakvu tekućinu, a obavezno prije spavanja odvedite dijete da mokri kako bi mogli mirno da spavaju.
Kao što smo spomenuli djeca do svoje pete godine razvijaju žlijezde kroz koje se znoje tako da u ovom periodu nije abnormalno da se probude s mokrom pidžamom. Također mokrenje tijekom noći se može toleriasati do pete godine odnosno ne treba se podizati alarm, pogotovo ako je jedan od roditelja imao isti problem u djetinjstvu.
Još jednom ponavljamo da je problem znojenja normalan i da se ne bi trebali previše brinuti, međutim ako ovi problemi se zadrže nakon pete godine savjetujemo da obavezano posjetite doktora koji će donijetu stručno mišljenje o vašem djetetu i da li postoji određeni problem kojeg se trebate bojati.