Često kada se govori o inteligentnoj djeci onda smatramo da su to djeca koja su uredna, pedantna, kulturna ili prilikom posla rade sve kako treba.
Danas odgovaramo na pitanje da li su inteligentnija djeca ujedno i perfekcionisti. Možda na prvi pogled ovo pitanje izgleda očito i da svi znamo odgovor na ovo pitanje, međutim ostatak teksta vas može iznenaditi.
Tako ja pametan, sigurno sve želi napraviti najbolje i uvijek biti prvi, pomislit će netko o djetetu kojeg krasi visoka razina inteligencije. Je li posrijedi predrasuda ili je to u stvari istina? Idu li inteligencija i perfekcionizam rukom pod ruku?
Najnovija istraživanja pokazuju da – ne. Inteligentni nisu ujedno i skloni težiti da sve bude savršeno. Ti stereotipi utječu na njih u školi, društvu i u njihovoj obitelji. Kakvo je to inteligentno dijete. Sigurno pročita 100 knjiga u mjesec dana, voli učiti, sve što radi želi obaviti precizno i savršen otočno. No, ta etiketa je ujedno i nepoštena i nije tačna.
Iako možda drže visoke standarde za sebe, inteligentna se djeca ne uklapaju uvijek u ovu kategoriju.
Studija pokazuje da su djeca i mladi s većom kognitivnom sposobnošću manje zabrinuta zbog pogreške od svojih vršnjaka, ali u isti čas imaju i veća očekivanja od samih sebe. Iako su o tome rađena prethodna istraživanja, autori vjeruju da su ova otkrića pomiješala asocijacije između inteligencije i perfekcionizma.
Provoditelji studije sada su se pak usmjerili na to da otkriju zašto inteligentnija djeca očekuju više od samih sebe i je li to izazvano nekim vanjskim pritiskom ili želje za izazovom.